Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakBasın AçıklamalarıMERKEZ BANKASI TEK KOLLU BOKSÖR GİBİ(8 TEMMUZ 2013)

MERKEZ BANKASI TEK KOLLU BOKSÖR GİBİ(8 TEMMUZ 2013)

-Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hükümetin faiz takıntısının Merkez Bankasını tek kollu boksör gibi dövüşmeye zorladığını belirterek, “AKP, Merkez Bankası’nın elini ayağını tutmaktan vazgeçmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

-Öztrak, Merkez Bankası’nın döviz kuruna yaptığı 2 milyar dolarlık “rekor”  müdahalenin kurda ancak 2 kuruşluk düşüş sağladığını belirterek, “Merkez Bankası, Hükümetin ekonomiye ideolojik yaklaşımının ipoteği altına girmemeli. Merkez Bankası’na elindeki araçları kullanma bağımsızlığı bugünler için verilmiştir” dedi.

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, ekonominin yelkenlerini yıllardır sıcak parayla dolduran AKP’nin, rüzgar kesilince şaşkına döndüğünü belirtti.

Mayıs ayında beklenin yarısı düzeyinde gelen sanayi üretimi artışı ile para ve döviz piyasalarındaki dalgalanmaların önümüzdeki dönemde büyüme ve istihdamı olumsuz etkileyeceğini ifade eden Öztrak, dünyada sıcak para partisinin bitmesiyle yaşanan gelişmelerin AKP’nin ekonomi yönetimindeki “gerçek performansını” ortaya koyduğunu kaydetti. Öztrak, “Başbakan bugün ekonomide yaşanan sıkıntının sorumluluğunu farklı kesimlere atmayı bırakmalı; yaşananların sebebini arıyorsa aynaya bakmalıdır” dedi.

-SICAK PARANIN KORTİZON EKİSİNİ BAŞARI SANDILAR

AKP’nin ekonominin yelkenlerini 10 yıldır sıcak paranın estirdiği tatlı rüzgârla doldurduğunu fakat artık bu dönemin sonuna gelindiğini vurgulayan Öztrak, “AKP’nin sıcak paranın yaptığı kortizon etkisini kendi başarısı gibi görmesinin ve ekonomiye ideolojik gözlüklerle bakmasının faturasını bugün başta halkımız olmak üzere tüm ekonomi ödüyor” ifadelerini kullandı.

-2 MİLYAR DOLAR SATTILAR, KURU ANCAK 2 KURUŞ DÜŞÜRDÜ –

Bugün, doların tarihi zirvesini görmesinin ardından Merkez Bankası’nın yaptığı 2 milyar dolarlık müdahaleye de dikkat çeken Öztrak, “Ekonomiyi sıcak para ile uyuşturan AKP şimdi tüm dünyanın yetersiz bulduğu rezervlerimizi satarak dolar kurunu tutmaya çalışıyor. Ama ilk beş saatte yapılan 2 milyar dolarlık müdahale kuru ancak 2 kuruş düşürebildi” dedi.

-MERKEZ BANKASI TEK KOLLU BOKSÖR GİBİ-

“Bunun arkasında Hükümetin faiz takıntısının Merkez Bankasını tek kollu boksör gibi dövüşmeye zorlaması var” diyen Öztrak, AKP’nin Merkez Bankası’nın elini ayağını tutmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

-MERKEZ’E BAĞIMSIZLIK BUGÜNLER İÇİN VERİLDİ-

Merkez Bankasını da uyaran Öztrak “Merkez Bankası, Hükümetin ekonomiye ideolojik yaklaşımının ipoteği altına girmemeli. Merkez Bankası’na elindeki araçları kullanma bağımsızlığı bugünler için verilmiştir” ifadelerini kullandı.

-İDEOLOJİK YAKLAŞIMDAN VAZGEÇİLMELİ-

Hükümetin ideolojik yaklaşımlarından vazgeçip ekonominin kurallarına dönmesinin bugün yaşanan dalgalanmaların sakinleşmesi için şart olduğunu vurgulayan Öztrak, ancak bunun Başbakanın yaklaşımlarına bakıldığında çok zor olduğunu ve hükümetin ekonomiyi iyi yönetemediği gerçeğinin sıcak para yağmurunun bitişiyle hergün biraz daha görünür hale geldiğinin altını çizdi.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com