Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Toplantıları Güncel HaberlerOVP, 2023 HEDEFLERİNİN İFLASININ İLANI

OVP, 2023 HEDEFLERİNİN İFLASININ İLANI

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

 

Bugün 2021 – 2023 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’ın ana hatlarıyla ilgili bir sunum yapıldı. Damat Bakan, Orta Vadeli Program’ın ismini beğenmiyor. Yeni ekonomi programı ismini kullanıyor. Ama açıkladığı programın kanuni ismi Orta Vadeli Programdır. Kısaltması da OVP’dir. OVP, Mali Program ile birlikte bütçe sürecini başlatan resmi bir dokümandır. Resmi dokümanların ismini de herkes kafasına göre değiştiremez, eğip bükemez. Devlet ciddiyeti bunu gerektirir.

 

GÖMLEĞİN İLK DÜĞMESİ YANLIŞ İLİKLENDİ

OVP bütçe sürecini başlattığı için mevzuatımızda ayrıntılı bir şekilde de düzenlenmiştir. Kanuna göre bu programın Eylül ayının ilk hafta sonunda yayınlanan Resmi Gazete’de yayınlanması gerekir. Bugün 29 Eylül ve program henüz Resmi Gazete’de yayınlanmadı. Dolayısıyla da bütçe sürecinin de kanunen başlaması gereken sürede başlamadı bir ay gecikti. Gömleğin ilk düğmesi daha en baştan yanlış iliklendi. Bu aynı zamanda ucube rejimin kuvvetler ayrılığına ve parlamentonun bütçe yapma hakkına saygı duymadığını açıkça gösteriyor.

 

OVP YOK, JANJANLI SUNUM VAR

Elimizde Resmi Gazete’de yayınlanmış detaylı bir program hala yok. Ne var? Damat Bakanın janjanlı bir powerpoint sunumu var. Bu sunumda her yere bir yeni kelimesi serpiştirilmiş. Önümüzdeki 3 yıl yeni dengeleme, yeni normal, yeni ekonomi üzerine inşa edilecekmiş. Damadın 2018’de ilk açıkladığı program da dengelenme, disiplin, değişim diye başlamıştı. Bu kifayetsiz yönetimin elinde ekonomi dengesini öyle bir kaybetti ki o gün bugündür bir türlü dengesini bulamıyor.

 

PROGRAMIN KUR TAHMİNLERİ ŞİMDİDEN ÇÖP

Bir ekonomik programın başarısı için en kritik unsur güvendir. Güveni sağlamak için ise iki şeye ihtiyaç vardır. Birincisi, oyunun kurallarını değiştirecek ciddi bir program. İkincisi de bu programı uygulayabilecek ehliyetli kadrolar. Baktığımızda ne oyunu değiştirecek bir program ortada var ne de ehliyetli kadrolar. Ekonomi aile şirketi gibi yönetiliyor. Damat Bakanın karnesi de ortada. Allah aşkına damadın bugüne kadar açıkladığı hangi hedef tuttu? Orta Vadeli Programların çoğu daha mürekkebi kurumadan kadük oldu. Hiçbir hedefleri tutmadı. Nitekim piyasalarda açıklanan sunuma güven duymadığını gösterdi. Dolar 8 liraya, Avro 9 liraya koşmaya devam etti. Döviz kurları rekor üstüne rekor kırıyor. Açıkladığı programın kur tahminleri ise şimdiden çöpe gitmiş gözüküyor. Gerçi powerpoint sunumda yıllar itibariyle ortalama kurlar yoktu ama bunu basın açıkladı. Buna göre ortalama dolar kuru tahmini önümüzdeki yıl için 7 lira 68 kuruş. 2022’de 7 lira 88 kuruş, 2023’te ise 8 lira 2 kuruş olacakmış. Şimdi dolar kuru daha bugün 7.85’leri gördü. Kur tahminleri daha işin başında geçersiz hale gelen bir programa nasıl güven duyulacak?

 

2023 HEDEFLERİNİN İFLASININ İLANI

Damat Bakanın 2023’e kadar verdiği milli gelir tahminleri ekonomimizdeki o vahim patinajı, geriye doğru gidişi açıkça gösteriyor. Damada göre milli gelirimiz 2020’de 702 milyar dolar. 2021’de 735 milyar dolar olacakmış. 2008’de milli gelirimiz ne kadardı? 783 milyar dolar. Yani gelecek yıl milli gelirimiz 2008’deki seviyesini bile yakalayamayacak. Yani 13 yıl önceki milli gelir artık hayal oldu. Damat Bakanın verdiği rakamlar aslında AK Partinin 2023 hedeflerinin iflasının ilanıdır. Orta Vadeli Program’a göre 2023’te milli gelirimiz 875 milyar doları ancak bulacakmış. Peki, 2023 için hedef neydi o böyle alayişle valayişle açıklanan? 2 trilyon dolar. İlerde çocuklarımız, torunlarımız bugünleri Türkiye’nin kayıp 10 yılı olarak anacaklar neden mi? Çünkü ilan ettikleri 2023 milli geliri 2012’nin altında.

 

İSTİHDAM KARNELERİ ZAYIF

Damadın açıkladığı programın en zayıf yönlerinden biri de istihdam. Damat Bakan, 2019’da 2,5 milyon kişiye ilave istihdam sözü vermişti hatırlayın seçimlerden önce. O günden bugüne iş sahibi 2 milyon 116 bin kişi işini kaybetti. Şimdi damat çıkmış Orta Vadeli Program döneminde her yıl ortalama 1 milyon 336 bin kişiye iş bulacağım diyor, istihdam yaratacağım diyor. Arkadaş, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Damadın istihdam konusunda karnesi zayıftır.

 

EVLERE ŞENLİK DAMAT

Hele hele sunum sonrasında damadın gazetecilere söylediği bir takım sözler var ki hakikaten evlere şenlik. Damat, kurun önemli olmadığını, sanayimizin güçlü olduğunu, kurdaki artıştan en karlı Türkiye’nin çıkacağını söylüyor. Döviz kurunun kontrolü bizim elimizde diyor. Sayın Albayrak, siz göreve geldiğinizde dolar kuru 4 lira 53 kuruştu. Bugün 7 lira 80 kuruşa çıktı. Bu arada kuru tutmak içinde son 1 yılda 120 milyar dolar rezerv erittiniz. Eğer kontrol sizdeyse bu döviz kurları buralara nasıl geldi? Milletin 120 milyar doları yok yere nasıl heba edildi? Çocuk mu kandırıyorsunuz?

 

ŞİRKETLERİN KUR ZARARI 300 MİLYAR TL

Ülkemizde sanayicilerin net döviz borcu 163 milyar dolar. Yılbaşından bu yana kurdaki artış nedeniyle bilançolara yansıyacak kur farkı zararı 300 milyar lirayı buldu kurdaki bu değişmeler nedeniyle. Çarşıda, pazarda etiketler şiştikçe şişti. Millet açım aç diye bağırıyor ama Damat Bakan çıkmış diyor ki, sanayimiz güçlüdür. Peki dövizle borçları nereye koyacağız? Maalesef sosyete damat milletin durumundan ve ekonomik verilerden bihaber görünüyor.

 

ÇİFTÇİYE BİR ŞEY YOK, ESNAFA BİR ŞEY YOK

Bakanın açıklamalarında millet için tek bir tedbir yok. Hala salgının ciddiyetini anlayamamışlar. Bu programda ekonomik buhran, pandemi yok. Programda oyun kurallarını değiştirecek, yaptıkları hataları anlamışlar “Artık yoğurdu farklı bir şekilde yiyecekler” dedirtecek hiçbir şey yok. Bu programda güven verecek, yatırımcıyı ülkeye çekecek, istihdam ve gelir artışını sağlayacak hiçbir şey yok. Esnaf perişan, ertelenen vergi ve prim borçlarının ödeme günü geldi, kredi borçlarının ilk taksitleri ödenmeye başlıyor. Esnaf vergi, prim ve kredi borçlarına yeniden yapılandırma istiyor. Borçlarımızın faizi silinsin diyor. Bununla ilgili damadın esnaflarımıza söylediği herhangi bir tedbir var mı bu programda? Yok. 2020 yılı bitiyor. Hala çiftçinin ürün desteklerini açıklamadılar. Ama damat çıkıyor çiftçiye avans ve girdi finansmanı vermekten bahsediyor. Bırakın bu çiftçiyi daha fazla borçlandırmayı, avans vermeyi, girdi finansmanı vermeyi. Önce çiftçinin desteğini şu salgın döneminde bu yıla ait desteğini biran önce ilan edin kuruşu kuruşuna da ödeyin.

 

DERDE DERMAN OLMAZ

Yine çocuklar uzaktan eğitimde ciddi sıkıntılar yaşıyor. Şimdi internet kotaları da bitmiş durumda. Veliler ve çocuklarımız çaresiz. Her yere mektuplar atıyorlar, televizyonlara çıkıyorlar dertlerini anlatmaya çalışıyorlar. Bu dönemde her bir öğrenciye sınırsız internet kotası vereceğiz diye herhangi bir şey bu programda var mı? Damat bununla ilgili tek bir söz söyledi mi? Hayır. Bu program bu ucube rejimin ve bu ekibin Türkiye’nin dertlerine derman olamayacağını açıkça gösteriyor. En önemli delillerinden biri, bu kifayetsiz ekip millete güven vermemekte. Yeni koşullara uygun, durumun olağanüstülüğünü ve ciddiyetini kavramış bir programa ihtiyaç hala ortada duruyor.

 

OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİRECEK POLİTİKALAR LAZIM

Cumhuriyet Halk Partisi olarak dostlarımızla beraber bu ülkeyi yeniden üreten, genç nüfusa çalışma imkanları veren, kazanan, hakça paylaşan, başta çevre olmak üzere her alanda sürdürülebilirliği sağlayacak bir stratejiyle yeniden küresel bir oyuncu haline getireceğiz. Ülkede oyunun kurallarını değiştirecek, yeniden güveni sağlayacak politika ve stratejilerin ipuçlarını son kurultayımızda tüm delegelerimizin imzaladığı ve Genel Başkanımızın açıkladığı İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesinde ortaya koyduk. Bu programın ana hatlarını Sayın Genel Başkanımız İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi olarak açıkladı:

Yeni bir anayasayla güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçilecektir.

Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır.

Devlet yönetiminde ve toplumsal düzende liyakat hakim kılınacaktır.

Siyasi ahlak yasası çıkarılacaktır.

Kamu İhale Kanunu rekabet ve şeffaflığı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecektir.

Sayıştay gerçek işlevine kavuşturulacak, Ulusal Vergi Konseyi ve TBMM’de Kesin Hesap Komisyonu kurulacaktır.

Güçlü bir Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacaktır.

Eğitim sistemi tüm bileşenlerin ortak çabasıyla yeniden yapılandırılacaktır.

Güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacaktır.

Yeni bir merkez yerel dengesi kurulacaktır.

Kısacası Türkiye’mizi neyin düze çıkaracağı bellidir. Yeniyse yenileri sayalım:

Bir; yeni siyasi bir iktidar.

İki; yeni bir ekonomi politikası.

Üç; yeni bir ehliyetli kadro.

Şimdi ekonomiyle ilgili varsa sorularınızı alabilirim.

 

Soru- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yerlileştirme politikası kapsamında Türk Lirası garantili alımlara başladık, garantili ihalelerde artık TL olacak” diyor. Daha önce yapılan anlaşmalar için dövizle ödemeler ise devam ediyor. Bu çelişkili durum için sizin yorumunuz ne olacak?

Faik ÖZTRAK- Buna kısaca şöyle denir, akşam yemeğinden sonra günaydın. Birincisi bu. Doğrusu Türk lirası garanti vereceksiniz. Bunun Türk lirasıyla verilmesi kur riskini herkesin taşımasıdır. Ama benim anlamadığım bir husus var. Neden bundan öncekileri Türk Lirası’na çevirmek için gayret göstermiyorlar? Bugün yaşadığımız tam bir ızrar halidir, tam bir mücbir sebeptir. Dolayısıyla bundan önce verilen garantilerinde mutlaka Türk Lirası’na çevrilmesi gerekir.

Teşekkür ediyorum, sağ olun.

Yorum yaz

“Hükümet TÜİK Eliyle Vatandaşın Hakkı Olan Paraya Çöktü”

CHP’li Öztrak, Haziran ayında TÜİK enflasyonu ile İTO enflasyonu arasındaki makasın son 15 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, “Bir...
Devamını oku

Bütçe Verileri Sarayın Tercihinin Millet Olmadığını Gösteriyor

CHP’li Öztrak, yılın ilk 6 ayında faiz giderleri, pek çok kalemde harcamaların katlandığına, buna karşın dar ve sabit gelirli vatandaşların...
Devamını oku

“İŞSİZLİK HABİS BİR UR GİBİ BÜYÜYOR”

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde 11 milyona dayanan gerçek işsiz sayısı,...
Devamını oku

Hükümetin zulüm değirmeni, çiftçiyi öğütüyor

CHP’li Öztrak, açıklanan buğday taban fiyatının maliyetin bile altında olduğunu belirterek, “Bu fiyatla çiftçi seneye tarlasına gidemez, borcunu ödeyemez… Buğdayda...
Devamını oku

Stok Değişimi 14 Çeyrektir Büyümeyi Aşağı Çekiyor

CHP’li Öztrak, büyüme verilerinde istatistiki hatayı da içeren “stok değişimi” kaleminin yılın ilk çeyreğinde büyümeyi 4,4 puan aşağı çektiğini belirterek,...
Devamını oku

Asgari Ücret Açlık Sınırının 1.967 Lira Altına Düştü

CHP’li Öztrak, Mayıs ayı itibariyle asgari ücretin açlık sınırının 1.967 lira altına düştüğünü belirterek, “Hükümet ‘hedeflerle uyumlu gelirler politikasından’ dem...
Devamını oku

Türkiye’deki Gıda Enflasyonu OECD’nin Grafiklerine Sığmıyor

CHP’li Öztrak, OECD’nin üye ülkelerdeki gıda enflasyonunu gösterdiği grafiğe Türkiye’yi sığdırmak için grafik çubuğunu kesmek zorunda kaldığını belirterek, “Hükümete sorarsanız,...
Devamını oku

CHP’Lİ ÖZTRAK TEKİRDAĞ’DAN YURDA SOKULDUĞU İDDİA EDİLEN GDO’LU MISIRLARI SORDU

CHP’li Öztrak, laboratuvar sonuçlarıyla oynanan tonlarca GDO’lu mısırın GDO’suz gibi gösterilerek Tekirdağ’dan yurda sokulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Öztrak, Tarım...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com