Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Yerel HaberlerÖZTRAK TEKİRDAĞ’DA KONUŞTU: TÜRKİYE BÜYÜK ATILIMINI CHP İKTİDARINDA GERÇEKLEŞTİRECEK!

ÖZTRAK TEKİRDAĞ’DA KONUŞTU: TÜRKİYE BÜYÜK ATILIMINI CHP İKTİDARINDA GERÇEKLEŞTİRECEK!

TEKİRDAĞ -11.05.2015 – Tekirdağ Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak seçim çalışmaları kapsamında Tekirdağ’da bir dizi ziyarette bulundu

Tekirdağ Ticaret Borsası’nı ziyaret eden Öztrak, ekonomideki sorunları ve çözüm yollarını anlattı. Öztrak şunları söyledi:

FOTO_1_Tekirdağ Ticaret Borsası_11052015“Ekonomide yaşananlar, mülkiyet hakkının güvencede olmaması ve hukuk devletine yapılan saldırılar yatırımcıları ürkütüyor. Hukuka uygun olarak yapılan ihaleler bir kişinin iki dudağı arasından çıkan bir sözle iptal ediliyor. Hukuk Devleti olmadan, ekonomide güven tesis edilmeden, yatırım da refah da istihdam da olmaz.

 

-YANLIŞ YÖNETİLEN BÜYÜK ÜLKE

Türkiye yanlış yönetilen büyük bir ülkedir. CHP’nin vaadi: “Hukuk Devletini” yeniden tesis etmektir. Daha fazla yatırım, daha fazla iş ve daha fazla refahtır. Türkiye, ekonomide ve bilhassa tarımda büyük atılımını CHP iktidarında gerçekleştirecektir.

Hükümetin derdi ekonomide doğruları yapmak, vatandaşına daha çok refah sağlamak değil Cumhurbaşkanını başkan yapmak… Bir de ırk üzerinden siyaset yapan HDP var… Açıkçası, ırkçılık üzerinden siyaset yapan bir partinin demokratlığından söz edilemez…”

 

-ESNAFA YAŞAM ALANI KALMADI

Valilik ziyaretinin ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden Öztrak, burada yaptığı konuşmada CHP’nin esnafın sorunlarını bildiğini, CHP iktidarında esnaf için de projelerinin hazır olduğunu belirtti. Öztrak, şöyle konuştu:

FOTO_2_Esnaf_11052015“Mevcut Hükümetin esnafı ne hale getirdiği ortada… Göreve geldikleri 2002 yılında 53 olan Türkiye’deki AVM sayısı, 2015 yılında 343’e ulaştı. Sadece İstanbul’daki AVM sayısı Berlin, Paris ve Londra’daki AVM’lerin toplam sayısından fazla. İzledikleri politikalarla esnafa yaşam alanı bırakmadılar.

 

CHP iktidarında ekonominin ve esnafın önü açacağız. Halkbank, esnafın ve KOBİ’lerin ihtisas bankasına dönüşecek. Esnafımıza, ödediği yıllık vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullanma imkanı sunacağız. Düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle esnaf, kira öder gibi kendi dükkanına sahip olacak. Tüm Türkiye gibi esnaflarımız için de ‘Yaşanacak bir Türkiye’ kuracağız.”

 

-VİCDANSIZ BÜYÜMENİN SONUNA GELİNDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak’ın ziyaretlerinin sonraki durağı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Ekonomide yaşanan sıkıntıları ve iş dünyasına etkilerini anlatan Öztrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“AKP’nin ‘vicdansız büyüme’ modelinin sonuna gelindi. Büyüme hızımız %2,9’la potansiyelimizin çok çok altında. 2014 yılında enflasyon %8’in üstünde gerçekleşti. 2015 Ocak ayı itibariyle İşsizlik %11,3.

FOTO_3_Tic ve San Odası_11052015Yanlış politikalar ekonomide büyük kırılganlıklar birikmesine neden oldu. Bu Hükümet, 2009 yılında bir kararname çıkardı. Döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasının önünü açtı. Şirketlerimiz dövizle borçları en yüksek şirketler haline geldi. 2014 yıl sonu itibariyle şirketlerin net döviz borcu 180 milyar doları geçti. Dolar kurundaki her 10 kuruşluk artış şirketlerimizin 18 milyar TL kur farkı zararı yazmasına neden oluyor.

Çözüm CHP. Çözüm sıcak paraya değil üretime dayanan sosyal demokrat bir ekonomi modeli. Biz hazırız, kadrolarımız hazır… 8 Haziran sabahı Yaşanacak bir Türkiye’nin ilk adımını atıyoruz.”

 

-BU EĞİTİM SİSTEMİYLE BİLGİ TOPLUMU OLAMAYIZ

CHP’li Öztrak, Tekirdağ’daki STK ziyaretlerine Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikalarıyla devam etti. Eğitim sistemindeki ciddi sorunları öğretmenlerle ve eğitim emekçileriyle konuştuklarını anlatan Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü:

FOTO_5_ Eğitim Sen_11052015“Öncelikle, eğitim sistemimiz maalesef ideolojik bir ipotek altında. Öğretmenlerimizin yaşam standartları ise diğer ülkelerdeki eğitimcilerin çok altında.

Öğrencilerin tercih hakkının hiçe sayıldığı uygulamalar, her adımında tökezleyen bir eğitim sistemi Türkiye’yi ileri taşımaz, önünü tıkar. Bu sistemle bir bilgi toplumuna dönüşmemiz mümkün değildir.

Eğitim süremiz dünyadaki rakiplerimizin altında, eğitim kalitesi ise içler acısı. Biz zorunlu eğitimi 13 yıla, eğitim kalitesini de gençlerimizi gelişmiş ülkelerdeki akranlarının refah seviyesinde yaşamalarını sağlayacak düzeye çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

-VATANDAŞ ÖDEDİĞİ VERGİNİN HESABINI SORACAK

FOTO_7_Değirmenaltı_11052015Değirmenaltı Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Öztrak, CHP iktidarında vatandaşların ödediği verginin hesabını soracağını, TBMM’de Kesin Hesap Komisyonu kurulacağını, Komisyon başkanının ise muhalefetten olacağını ifade etti.

Öztrak, CHP iktidarında ilk 1 yıl içinde üniversiteli öğrencilerin yurt sorunu ortadan kaldıracaklarını ve vergi borcu ile yıllık sigorta primini ödeyen esnafa bu vergiler kadar sıfır faizli kredi imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

Yorum yaz

Kapaklı’da Eğitim-İş Üyesi Öğretmenlere Verilen Cezaları TBMM Gündemine Taşıdık

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Karaağaç Atatürk Ortaokulu’nda son...
Devamını oku

Tekirdağ’da Projeler Bitmiyor, Maliyetler Katlanıyor

CHP’li Öztrak, vergi ödemede ilk 10 il arasında olan Tekirdağ’ın, ödediği vergiye oranla merkezi yönetimden yatırım almada sondan 3. sırada...
Devamını oku

Yandaşlara-Baronlara-Lobilere Giden Para, Esnafa-Çiftçiye Giden Paranın 10 Katı

CHP’li Öztrak, Ocak ayında esnafa ve çiftçiye verilen destek 15 milyar lirayı bulmazken; faiz giderlerine, Kur Korumalı Mevduata ve Erdoğan’ın...
Devamını oku

Gerçek İşsiz Sayısı İlk Kez Resmi İşsiz Sayısının 3 Katını Aştı

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının tek ayda 1 milyon kişiye yakın arttığına dikkat çekerek, “2014’te başlayan...
Devamını oku

Erdoğan Dünyada Merkez Bankası Başkanı Kellesi Almakla Meşhur Oldu

CHP’li Öztrak, çekirdek enflasyonun tüketici enflasyonundan düşük göründüğü Kasım-Aralık aylarında bunu “Enflasyonda momentum kaybı”, “Enflasyon eğiliminin hedeflere uyumluluğu” olarak yorumlayan...
Devamını oku

SGK’nın Yıllık Açığı ‘Batırdılar’ Dedikleri Dönemi Altıya Katladı

CHP’li Öztrak, Erdoğan’ın “SSK’yı batırdılar” dediği dönem ile son 21 yılda verilen SGK açıklarını karşılaştırdı. Erdoğan’ın “batırdılar” dediği 1993-1999 döneminde...
Devamını oku

2023’te Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde Rekor Kırıldı

CHP’li Öztrak, gelir dağılımında adaletsizliğin 2023’te rekor seviyeye ulaştığını, toplumun en zengin yüzde 10’luk kesiminin gelirinin en yoksul yüzde 10’un...
Devamını oku

Kara Deliğe Döndü… SARAYLARIN MİLLETE FATURASI 2 MİLYAR DOLAR

CHP’li Öztrak, son 10 yılda Cumhurbaşkanlığının sadece yatırım harcamalarına 1,2 milyar dolar gittiğini, Beştepe’deki Sarayın önceki dönem maliyeti de eklendiğinde...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com