Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Toplantıları Güncel HaberlerSARAY EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASİ KAN DAVASI YARATIYOR

SARAY EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASİ KAN DAVASI YARATIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

 

Bugün Şule Çet davasının karar duruşması vardı. Aslında bu sıradan bir dava değil. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet konusunda Şule Çet davası tüm kadınların davasıdır. Bu davada adil, toplum vicdanını yaralamayacak bir karar çıkmasını umut ediyorduk. Ama bir baktık ağırlaştırılmış müebbet cezası müebbet cezasına çevrilmiş. Aslında hafifletilmesi için hiçbir sebep de ortada yok. Dolayısıyla bu cezanın kadına şiddet uygulayan, kadınları katledenlere ciddi bir uyarı olması bakımından en ağır cezaların verilmesi en doğrusu olacaktır. Şule Çet’e ben bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün Van’da bir şehidimiz var. Şehidimize de Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.

 

ENFLASYON YENİDEN ÇİFT HANEDE

Dün, Kasım ayına ait enflasyon rakamları yayınlandı. Tüketici enflasyonu iki ay dayandı, iki ay sonra yeniden çift haneli rakamlara geldi. Rakamların ayrıntılarına baktığımızda Damat Bakan’ın arkadaşının başında TÜİK’in enflasyonu ile vatandaşın gerçek enflasyonu arasındaki farkın açılmaya devam ettiğini görüyoruz. TÜİK’e göre Ekim ayında yıllık yüzde 8,6 olan enflasyon Kasım ayında yüzde 10,6’ya çıkmış.

 

FAİZ DÜŞÜRDÜLER ENFLASYON ARTIYOR, ŞİMDİ NE DİYECEKLER

Faizi düşürdük enflasyon düştü diyorlardı. Sarayın kibirli kişisi bununla övünüyordu. Şimdi ne diyecek ben merak ediyorum. Düşürdüler faizi ama enflasyon artmaya başladı. Merkez Bankası’na bundan sonra faizlerle ilgili hangi talimatı verecekler? Onlara soruyorum çünkü Merkez Bankası bu konuda bağımsız değil. Faizleri talimatla belirliyor.

 

TÜİK FİYATLARI HAL FİYATLARININ ALTINDA

TÜİK’in marketindeki meyve sebze fiyatları bu ay da Hal fiyatlarının altında kaldı. Kasım ayında, neredeyse her yemekte kullandığımız, kuru soğan TÜİK’in marketinde 1 lira 68 kuruşmuş. Hal’e bakıyoruz soğanın ortalama fiyatı 2 lira ile 3 lira 25 kuruş arasında. Patates TÜİK markette 2 lira 3 kuruş. Hal’de 3 lira ile 5 lira 25 kuruş arasında. Sivri biber TÜİK markette 4 lira 44 kuruş. Hal’de 7 lira 25 kuruş ile 8 lira 50 kuruş arasında. Liste böyle uzayıp gidiyor. Her seferinde söylüyorum. Verin şu TÜİK marketinin adresini de sadece Damat Bakan sevinmesin milletimizde bir sevinsin, vatandaşta bayram etsin ucuza mal aldığı için.

 

GENÇLERİMİZE GEREKLİ EĞİTİMİ VEREMİYORUZ

Ülkemizi yeniden ayağa kaldırabilmek için çözüm bulmamız gereken önemli bir sorun da eğitim sorunu. Bu ülkenin evlatlarına sadece iş vermek yeterli değil. Bu ülkenin evlatlarının rekabet ettiğimiz, yani küresel ölçekte yarıştığımız ülkelerin çocukları kadar kazanabilmelerinin de önünü açmamız gerekiyor. Tabi bunu yapabilmek için de gençlerimizi çağın gerektirdiği bilgi ve beceriyle donatmamız gerekiyor. Ama maalesef gençlerimize dünyadaki akranlarıyla yarışmalarını sağlayacak, onlardan daha fazla kazanmalarını sağlayacak, gençlerimizin hayallerine, özlemlerine, özlem duydukları hayat standartlarına kavuşmalarına yarayacak eğitimi maalesef veremiyoruz.

 

EĞİTİMDE 6 YILI KAYBETTİK

Aslında bu iktidar eğitimi siyasileştirdi. Milli bir mesele olmaktan çıkardı. Eğitimde kararlar AK Parti mutfaklarında alındı. Sonuçta eğitim sistemi tam bir keşmekeşe döndü. Bu da gençlerimizin başarısını maalesef olumsuz etkiledi. Rakamlar da bunu gösteriyor. Hatırlarsanız kavga dövüş meclisten hiçbir yerde tartışmadan AK Partili milletvekillerinin vermiş olduğu önergelerle 4+4+4’ü geçirmişlerdi. Bunun neticesinde PISA skorları bize gösteriyor ki 2012’de yapılan bu düzenleme neticesinde maalesef gençlerimiz çok büyük bir kayba uğradılar. Bu düzenlemenin yapıldığı yıl PISA sınavlarında okuma becerisi dalında yani 2012’de puanımız 475’ti. Bu düzenleme yapıldı tam 3 yıl sonra 2015’te 428’e düştü. Şimdi 466’ya çıkınca sevinmeye başladık. Ama 2012’den 2018’e kadar 6 yıl boyunca benim gençlerim zaman kaybetti. Bu 6 yıl boyunca yetişen gençlerim dünyadaki kendi akranları karşısında eğitim bakımından eksik kaldılar. İşte eğitimi siyasileştirmenin neticesi budur. Maalesef yabancı bir dilde değil, Türkçe olarak okuma becerisi konusunda zorluk çekiyor gençlerimiz.

 

SARAY EĞİTİM ÜZERİNDEN SİYASİ KAN DAVASI YARATIYOR

AK Parti yönetimi eğitimi siyasi bir mesele olarak görmeye hala devam ediyor. Hatta eğitimi kullanarak kendi partisinden ayrılanlara aba altından sopa gösterme noktasına kadar gitmeye de cüret edebiliyor. Diğer taraftan içinde bulunduğumuz bu ekonomik kriz tüm sektörler gibi eğitimi de olumsuz yönde etkiliyor. Mesela yaygın şubeleri olan ve bilinen bir kolejin öğretmenleri aylardır maaş alamadıkları için eyleme çıktılar. Diğer taraftan Saray da eğitim üzerinden siyasi kan davası yaratmakta tereddüt etmiyor. Binlerce üniversite öğrencisinin geleceği siyasi bir kan davası nedeniyle karartılma noktasına geliniyor.

 

AK PARTİ MYK’SI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MI, YÖK BAŞKANLIĞI MI

Ben CHP sözcüsü olarak İstanbul Şehir Üniversitesi konusunda ilk defa konuşacağım. Bugüne kadar hiç konuşmadım. Neden konuşacağım? Çünkü son MYK toplantısında Salı günü AK Parti Sözcüsü çıktı, diğer partileri İstanbul Şehir Üniversitesi meselesini siyasileştirmekle suçladı. Biz bunu hiç yapmadık. Sadece teknik olarak burada ne oluyor incelesinler diye zaman zaman uzman ve milletvekili arkadaşlarımızı gönderdik. Sonra diyor ki, bu konu çok teknik bir konu, siyasileştirildi. Öyle görünüyor ki, bu çok teknik konuyu kendi MYK’larında uzun uzun tartışmışlar birde karara bağlamışlar. AK Parti’nin MYK’sı şunları tespit etmiş.  Diyor ki, “Partinin önceki Başbakanlarından birinin bu üniversiteye arazi hibe etmesi usulsüzdür. Onun için bu arazinin bu üniversiteden geri alınması da doğrudur.” Arazi geri alınınca da bir kamu bankasının bu üniversiteye vermiş olduğu kredi teminatsız kalmıştır. O nedenle bu üniversitenin bankaya olan borcunun ödenebilmesini temin etmek için bu üniversiteyi hami bir başka üniversiteye devredeceklermiş. Tabi burada akla bir sürü soru geliyor. Ama sorulması gereken ilk soru şu: Bu AK Parti MYK’sı, Milli Eğitim Bakanlığı mıdır? Yoksa YÖK başkanlığı mıdır? Ya da Halk Bankası Genel müdürlüğü müdür? Bir başka soru, Sayın Çelik Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü müdür, AK Parti Sözcüsü müdür?

 

DEVLET AK PARTİ MUTFAĞINDAN YÖNETİLİYOR

İşte tek adam parti devletinin ülkeyi içine düşürdüğü hal bu. Devlet AK Parti mutfağından yönetiliyor. Kararlar devletin yetkili organlarının binalarında değil parti binasında alınıyor. Anlamadığımız bir husus da kamu bankaları üzerinden her türlü piyasa bozucu eylemi yapmakta çekinmeyen, yandaş müteahhitleri kurtarma operasyonları çeken -örnek İstanbul Finans Merkezi projesi, Ankara’daki bir sürü inşaat projesi- bunların çoğu bankalara devredildi ya da bir takım başka şirketlere devredildi. Futbol kulüplerini bile kamu bankaları üzerinden kurtaran Saray’ın kendi partisine mensup eski bir Başbakan’ın kurucularından olduğu bu üniversitenin borcuna karşı gösterdiği hassasiyet nedir? Niye birden bire Halk Bankası’nın bir üniversiteden alacağına bu kadar şahinleştiler?

 

YANDAŞIN KREDİLERİ YAPILANDIRILIYOR, ÜNİVERSİTELERİNKİ YAPILANDIRILMIYOR

Yani bu bankalar daha önce pek çok mali operasyon için kullanılmadı mı? İşler kötü gitmeye başlayınca bu bankalar İşsizlik Fonu’ndan verilen sermayeyle desteklenmedi mi? Yandaşlara bu bankalardan kredi muslukları açılmadı mı? Yandaşların 40 milyarlık batık alacağı silinmedi mi bankalar sistemindeki? Şimdi bankaların takati kesildi makyajlar, pansumanlar bir yandan. Ama yandaşlara bu bankalar imkan sağlamaya devam ediyor. Mesele dediler ki, 5. dereceden riskli alacakları bankacılık sistemi silsin. Para sıkışıklığına deva olsun diye bütün diğer bankaların vergi tahsilat yetkilerini kaldırdılar bir tek bu bankalara vergi tahsilat yetkisi verdiler ki para buralarda toplansın diye. Kamunun bütün ödeme işlemleri bu devlet bankaları üzerinden yapılıyor. Şimdi bu kadar işlemden 8 bin tane öğrencisi olan bir üniversiteye hiç mi pay düşmüyor? Diyorlar ki, biz verilen aldığımız kredinin 2,5 katı kadar teminat gösterdik. Herkesin kredilerini, yandaşın kredileri yeniden yapılandırılıyor bu üniversitenin kredileri yapılandırılmıyor.

 

MİLLETİN GÜMÜŞLERİ BİTTİ SIRA VAKIFLARA GELDİ

Ama burada şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Hatırlayın dün Vakıfbank’ın hisseleri Hazine’ye devroldu. Vakıfbank’ı önce Damadın yönettiği Hazine ve Maliye Bakanlığına, sonra da Kayınpeder ve Damadın beraber yönettiği kara kutu Varlık Fonu’na aslında rehin fonu olan Varlık Fonu’na devretme operasyonu. Ziraat ve Halkbank’tan sonra sıra Vakıfbank’a da geldi. Bu kamu bankalarında ne oluyor? Bu kadar çok üzerinden operasyon yapıyorsunuz, bu kadar çok bunlarla ilgili işlem yapıyorsunuz. Bir de diğer taraftan öyle anlaşılıyor ki artık milletin gümüşleri bitti kaç yıllık vakıfların kaynaklarına da, varlıklarına da el uzatılmak zorunda kalındı.

 

BU REJİMİN MİLLETİN SIRTINA YÜK

Bu anlayışla bu devleti yönetmek giderek imkansız hale geliyor. Tek adam parti devleti rejiminin milletimizin hiçbir derdine deva olamayacağı her gün biraz daha ortaya çıkıyor. Her şeyi kontrol etmek isteyen ama hiçbir işin altından kalkamayan bu tek adam yönetiminin, milletimizin sırtına daha fazla yük yüklemekten başka yapabileceği bir şey yoktur. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Sorularınız varsa şimdi alabilirim. İsimlerinizle ve kurumlarınızla lütfen.

 

Soru- İki sorum olacak olacak ama önce ilkini soruyum efendim. Termik santrallerle ilgili baca takılmasının uzatılmasına yönelik düzenleme AK Parti’nindi ve bu düzenleme meclisten AK Parti ve MHP’nin oylarıyla geçti. Bu düzenlemeyi Sayın Erdoğan veto etti ama Sayın Erdoğan’a rağmen mi Meclis’ten geçti? Bu konuda ne düşünüyorsunuz efendim?

Faik ÖZTRAK- Tabi bu son derece ilginç bir durum. Biraz önce anlattım yani bütün yasal düzenlemeler her şey artık devletin mutfaklarında değil AK Parti’nin mutfaklarında pişiyor. AK Parti’nin de Genel Başkanı Erdoğan. Dolayısıyla Erdoğan’ın haberi olmadan bu yasanın Meclis’ten geçmesi mümkün değil. Ama öyle anlaşılıyor ki, kamuoyunun baskısı altında bu yasayı veto zorunda kaldı. Gerçekten de kamuoyunun ciddi bir tepkisi oldu buna. Şunu söyleyeyim, hiç olmazsa burada kamuoyuna kulak vermiş olması olumlu bir gelişmedir. Ama bazı şeylerin de takipçisi olacağımızın altını buradan çizmek isterim. “Bu santrallerle ilgili olarak yeniden ihaleye çıkarız” gibi bir takım laflar var. Kimlerin bu santrallerle ilgili yetkileri iptal edilecek, hangi santrallerle ilgili olarak kaça ihaleye çıkılacak, kimlere verilecek bunları da dikkatle takip edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

 

Soru- Efendim yine Sayın Erdoğan veto ederken bir tarafta halkım var, bir tarafta sermaye var. Halkımı tercih ettim, halk sağlığını tercih ettim gibi bir açıklaması oldu. Bu sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Demek ki, önce AK Parti mutfağında sermayenin tercihini halkın tercihine üstün görmüş. Sonra saraya gelince de bu sefer halkın tercihi demiş. Tekrar söylüyorum arkadaşlar, bu santrallerle ilgili süreci çok dikkatle izleyeceğiz. Yani bugüne kadar hep halkın tercihlerine kulaklarını kapatmış olanlar, milletin sesini duymayanlar, kendi iktidarları döneminde 470 milyar doları yani günde 77 milyon dolar faizi yurtdışındaki sıcak paracılara ödeyenlerin aklına şimdi halkın geliyor olması gerçekten ilginç.

 

Soru- Dün Sayın Kılıçdaroğlu Grup Toplantısında Selahattin Demirtaş’la ilgili ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ demesinden dolayı şu anda cezaevinde tutuluyor dedi. Ancak Cumhurbaşkanı avukatı bir açıklama yaptı bugün. Bu söz nedeniyle herhangi bir soruşturma ya da kovuşturmanın bulunmadığını söyledi. 6-7-8 Ekim olaylarından dolayı şu an hapiste, cezaevinde tutuluyor dedi. Bununla ilgili bir değerlendirmeniz olacak mı?

Faik ÖZTRAK- Şimdi Türkiye’de yargıyla ilgili yaşananlara baktığınız zaman kimin neden ne için hangi talimatlarla içerde tutulduğunu açık seçik şekilde görüyoruz. Dolayısıyla onun için tutulmuyor bunun için tutuluyor… Sonuç itibariyle bir siyasi partinin Genel Başkanı içerde rahatsızlanmıştır. Bu Genel Başkanla ilgili olarak da sağlık konusunda atılan adımlarda bir gecikme olduğu söylenmektedir. Bunun incelenmesi lazımdır.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Yorum yaz

Bu Gerçekçilik Değil, İflasın İkrarı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “OVP’nin hedefleri ise daha mürekkebi kurumadan riske girmiş görünüyor. Neresinden bakarsanız bakın tulumbada su bitti. Kazanın...
Devamını oku

Babanızın Sarayında, Onun Kurduğu Vakıflarda Keyif Sürürken Siz Ne Kadar İdealistsiniz?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Yüzbinlerce öğretmen atanmamış, özel okullarda insanlık dışı ücretlerle çalıştırılıyor. Atanabilen öğretmen yoksulluk sınırı altındaki maaşıyla ayın...
Devamını oku

CHP Ekonomi Masası Yeniden Yola Çıkıyor

CHP Ekonomi Masası; yeni dönemde çalışmalarına başlıyor. Geçtiğimiz dönem yoğun bir çalışmayla 44 il ziyaret eden ve 40 bin kilometreden...
Devamını oku

KKM’den Çıkış Parça İşlerle Değil, Bütüncül Bir Strateji ve Programla Olmalı

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin “Hazine’ye tek kuruş yük getirmeyecek” diyerek pazarladığı Kur Korumalı Mevduatın “elde avuçta ne varsa yiyip bitiren...
Devamını oku

Seçimlerden Sonra Yaşadıklarımız, Sağlam Durmazsak Yaşayacaklarımızın Fragmanı

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin Mayıs seçimlerinden önce tüm tuşlara bastığını, yerel seçimlerden önce de artık elde kalan ne varsa sonuna...
Devamını oku

Ekonomi Yönetimi ‘Akıl Dışı’ Politikalara Usul Usul Geri Dönüyor

CHP Sözcüsü Öztrak, ekonomi yönetiminin gerekli tedbirleri almak yerine Hazine ve Maliye Bakanı’nın “Akıl dışı” olmakla eleştirdiği politikalara usul usul...
Devamını oku

Birbirlerini Övüyorlar, Milleti Enflasyonla Dövüyorlar

CHP Sözcüsü Öztrak, bugün açıklanan Temmuz ayına ait rekor enflasyon verilerinin Hükümetin ideolojik tercihlerinin bir sonucu olduğunu belirterek, “Güven veren...
Devamını oku

KKM Tıkırtısı Hızlanan Saatli Bomba Gibi

CHP Sözcüsü Öztrak, Kur Korumalı Mevduatın (KKM) büyüklüğünün 3 trilyon lirayı aştığına dikkat çekerek, “KKM, ekonomide giderek büyüyen ve tıkırtısı...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com