Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Toplantıları Güncel Haberler“ŞEKER FABRİKALARINI KURDA KUŞA YEM ETTİRMEYECEĞİZ”

“ŞEKER FABRİKALARINI KURDA KUŞA YEM ETTİRMEYECEĞİZ”

 

ALPULLU – CHP’li Öztrak Türkiye’nin son 15 yılda yapılan tarımsal ithalata 86 milyar dolar ödediğini şeker fabrikalarının satılması ve ardından kapatılması halinde bunun çok daha fazlasını nişasta bazlı şeker tekellerine ödeyeceğini belirtti.

 

Şeker meselesinin aynı zamanda çiftçinin, hayvancının, emekçinin ve halkın emperyalistlerin ve onların yandaşlarının insafına bırakılmaması meselesi olduğunu vurgulayan Öztrak, şeker fabrikalarını pazarlık usulüyle adrese teslim etmek isteyenlerin yerlilik ve millilik iddiası olamayacağını belirtti. Asıl yerli ve milli olanların buna izin vermemek için Alpullu’da toplananlar olduğunu ifade eden Öztrak, “Fabrikalarımıza, üreticimizin emeğine sonuna kadar sahip çıkacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar Alpullu’nun da diğer fabrikaların da adrese teslim ihalelerle kurda kuşa yedirilmesine müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.       

 

Alpullu’da şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı düzenlenen mitingde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

 

KURDA KUŞA YEM OLUR

Son 15 yılda özelleştirilen fabrikaların çoğunun arsalarında AVM’ler, rezidanslar, kuleler yükseliyor. Milletin sırtındaki borç ise büyümeye devam ediyor. Üretmeden tüketiyoruz, ithal ediyoruz. Üretim merkezlerimizi kapatıyoruz. Bu fabrikaları da kurda kuşa yem etme hazırlığındalar. Bu fabrikalarında arazilerinde birkaç yıl sonra AVM’ler yükselmeyeceğini kim garanti edebilir?

 

HADİ CANIM SEN DE!

Sonra ne olacak? Bugün baklayı İtalya’dan, sarımsağı Çin’den ithal ediyoruz. Romanya’dan ithal ettiğimiz sığırı Gürcistan ve Bulgaristan’dan ithal ettiğimiz samanla besliyoruz. Son 15 yılda yapılan tarımsal ithalatla Bulgaristan’ın, Gürcistan’ın, Ukrayna’nın, İtalya’nın, Almanya’nın çiftçisine 86 milyar dolar ödedik. Bu fabrikaları kapattığımızda bunun çok daha fazlasını nişasta bazlı şeker tekellerine ödeyeceğiz. Hem paraları üreticinin yerine elin oğlunun cebine koyacaksın hem vatandaşı zehirleyeceksin, sonra da kalkıp ben yerliyim, ben milliyim diyeceksin. Hadi canım sen de!

 

BU NASIL YERLİLİK BU NASIL MİLLİLİK?

Çok sıkıştılar, şehit kanlarıyla sulanmış topraklarımızı da yabancılara satıyorlar. Vatandaşlığı bile satıyorlar. Her şeye zam yaptılar bir tek şeyi ucuzlatıyorlar, vatan toprağı ve vatandaşlık. Bundan önce 1 milyon dolarlık konut alan yabancıya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı veriliyordu. Şimdi para bitti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını 300 bin dolarlık konut alan yabancılara satmaya hazırlanıyorlar. Bu nasıl yerlilik bu nasıl millilik? Sadece vatandaşlığın değeri değil Türk Lirası’nın da değeri bu iktidarın elinde günden güne eriyor.  Dolar 4 TL, Euro 5 TL, benzin 6 TL’ye dayandı

DEVLETİN ÇİFTÇİYE 99 MİLYAR TL BORCU VAR

Son bir yılda samanın fiyatı yüzde 72, korunganın fiyatı yüzde 67, yoncanın fiyatı yüzde 32 arttı. Girdi fiyatları böyle artarken çiftçi bir taraftan da hak ettiği desteği alamıyor. Tarım Kanunu gereği ödenmesi gerektiği halde verilmeyen destekler nedeniyle 11 yılda bu iktidarın çiftçiye 99 milyar TL borcu birikti. Bu çiftçi ailesi başına 44 bin TL yapar. Devlet çiftçiye borcunu ödemiyor, çiftçi de bankaya borcunu ödeyemiyor. Tarlalar büyük şirketlere ve bankalara kaptırılıyor. Çiftçi toprağını ekmekten vazgeçiyor. Son 15 yılda çiftçi iki Trakya büyüklüğündeki araziyi ekmekten vazgeçti.

 

ŞEKER PANCASI KOTASI KALDIRILMALI

Dünya nişasta bazlı şekerin zararlarının farkına vardı. Pancar ekim kotaları Avrupa’da geçen yılın sonunda kalktı. İsteyen çiftçi pancar ekiyor. Bu kotalar bizde neden duruyor? Bizde de Hükümet, eğer nişasta bazlı şekeri sınırlamakta samimiyse kaldırsın şu kotaları, çiftçimiz istediği gibi eksin şeker pancarını.

 

ABD’NİN TALEBİ Mİ?

Hükümet şeker fabrikalarını satma kararını almadan önce bazı kararlar aldı. Önce FETÖ ile mücadele edeceğim diye çıkardığı OHAL’den aldığı yetkiyle 24 Aralık 2017’de bir KHK çıkardı. Bu KHK ile şeker piyasasını düzenleyen Şeker Kurumu’nu kapattı, piyasa sahipsiz kaldı. Bunun FETÖ’yle mücadeleyle ne ilgisi var? Sonra ABD’nin o dönemki Dışişleri Bakanı geldi. Onunla 3,5 saat görüştüler. Bu görüşmeden bir hafta on gün sonra 14 tane şeker fabrikası satışa çıktı. Pazarlık masasında Türkiye’deki en büyük nişasta bazlı şeker üreticilerinin memleketi olan ABD’nin şeker fabrikalarını kapatma talebi mi vardı?

 

ŞEKER VATANDIR, VATAN SATILMAZ

Şeker halkın sağlığıdır, şeker topyekun kalkınmadır, şeker uluslararası tekellere karşı çocuklarımızın, torunlarımızın sağlıklı beslenme hakkının savunulmasıdır. Şeker çiftçimizin, hayvancımızın, emekçimizin ve halkımızın emperyalistlerin ve onların yandaşlarının insafına bırakılmamasıdır. Ekonomik bağımsızlık mücadelesidir. Bu nedenle hep beraber bağırıyoruz: “Şeker Vatandır, Vatan Satılmaz!” Bizi en fazla isyan ettiren de bu fabrikaları satışa çıkaranların karşımızda kalkıp yerlilik ve millilik iddiasında bulunmasıdır.

 

KURDA KUŞA YEM ETTİRMEYECEĞİZ

Bugün burada yerli ve milli olan Cumhuriyetin projesine sahip çıkan, “Bu fabrikayı sattırmam” diye bağıran sizlersiniz. Sizler yerlisiniz, sizler millisiniz. Bu fabrikaları açık ihale yerine pazarlık usulüyle adrese teslim etmek isteyenler, belediyelerin ihaleye girip teklif vermesini engelleyenler, ne yerlidir ne de millidir. Yerli ve milli olanlar buna izin vermemek için burada toplanan çiftçilerimizdir, hemşerilerimizdir, üreticilerimizdir, kooperatiflerimizdir, belediye başkanlarımızdır, belediyelerimizdir. Bunun için toplandık. Fabrikalarımıza, üreticimizin emeğine sonuna kadar sahip çıkacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar Alpullu’nun da diğer fabrikaların da adrese teslim ihalelerle kurda kuşa yedirilmesine müsaade etmeyeceğiz.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com