Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Genel Güncel Haberler Yerel HaberlerTEKİRDAĞ’DA TAKİBE DÜŞEN KREDİLERDE YÜZDE 24 ARTIŞ VAR

TEKİRDAĞ’DA TAKİBE DÜŞEN KREDİLERDE YÜZDE 24 ARTIŞ VAR

TEKİRDAĞ – CHP’li Faik Öztrak, Türkiye’de vatandaşın ve esnafın geliri azalırken borcunun arttığını, bu nedenle borçların giderek çevrilemez hale geldiğini ve takibe düşen borçlarda ciddi artışlar yaşandığını söyledi.

 

Tekirdağ’da da bankalara ödenemeyip takibe düşen kredi borçlarında yüzde 24 artış olduğuna dikkat çeken Öztrak, “Böyle bir ortamda vergisi, primi, faturası derken esnafımızın elinde avucunda bir şey kalmıyor. Esnafımız derdine derman arıyor. Türkiye’nin esnaf ve sanatkârlarını rahatlatacak geniş kapsamlı bir teşvik paketine acilen ihtiyacı vardır” diye konuştu.

 

iftar3CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Tekirdağ Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlediği iftarda, Tekirdağlı esnaf ve sanatkârlarla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada, Ramazan ayının kırgınlıkların ötelendiği, yaraların sarıldığı bir ay olmasını dilediğini ifade eden Öztrak özetle şunları söyledi:

 

ESNAFIN KOLLANMASI ANAYASAL GÖREV

Türkiye’de 1,5 milyondan fazla esnaf ve sanatkarımız, alın teriyle hayatını kazanırken, bir taraftan istihdam yaratmakta, bir taraftan da ödedikleri vergilerle ekonomiye ciddi bir kaynak oluşturmaktadır. Bu nedenle esnaf ve sanatkara verilecek her teşvikin ve desteğin ekonomiye olumlu geri dönüşü vardır. Kaldı ki esnafın korunması ve kollanması devlete verilmiş anayasal bir görevdir.

 

HUZUR YOK, ESNAF ZORDA…

iftar2Ekonominin fidanlığı olan esnafımızın gelişip büyümesi için huzur ve güven veren yeni bir büyüme stratejisi ve hamlesine ihtiyaç var. Bugün yaşanan, huzur ve güven bunalımı, durduk yerde çıkarılan siyasi krizler, toplumda yaratılan kutuplaşma vatandaşı ürkütüyor. Ürken vatandaş alışveriş yapamıyor. Ekonomideki yavaşlama nedeniyle vatandaş da esnafımız da zor günlerden geçiyor.

 

TEKİRDAĞ’DA TAKİBE DÜŞEN KREDİLER YÜZDE 24 ARTTI

Vatandaşın, esnafın, geliri azalırken borcu artıyor. Borçlar giderek çevrilemez hale geliyor. Bu yılın nisan ayından geçen senenin nisan ayına bankalara ödenemeyen ihtiyaç kredisi borcu yüzde 37 artarak 9,8 milyar TL’ye çıktı. Aynı dönemde takipteki tüketici kredileri yüzde 33 artarak 10,7 milyar TL oldu. Vatandaşın bankalara ödeyemediği kredi kartı borcu yüzde 26 arttı, 7,4 milyar TL’ye yükseldi. İşyeri, taşıt ve diğer ihtiyaçlar için kullanılan ticari kredilerde, ödenemeyip takibe düşen kredi miktarı yüzde 51 artarak 8,5 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk 5 ayında ise protesto edilen senet tutarı, geçen seneye göre yüzde 19,5 arttı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Tekirdağ’da da vatandaşlarımız borcunu ödemekte zorlanmaya başladı. Son bir yılda Tekirdağ’da bankalara ödenemeyip, takibe düşen kredi borcu yüzde 24 arttı.

 

ESNAF İÇİN ACİLEN GENİŞ KAPSAMLI TEŞVİK PAKETİNE İHTİYAÇ VAR

İşte böyle bir ortamda vergisi, primi, faturası derken esnafımızın elinde avucunda bir şey kalmıyor. Esnafımız şikayetçi; derdine derman arıyor. O halde, Türkiye’nin esnaf ve sanatkârlarını rahatlatacak geniş kapsamlı bir teşvik paketine acilen ihtiyacı vardır. Esnafımızın finansmana ulaşması kolaylaştırılmalı, girdi maliyetlerini azaltacak tarife önlemleri alınmalı, istihdam ve prim desteği gibi teşvik unsurları hayata geçirilmelidir.

 

BİZİM HARCIMIZ, MİLLETİ BİR ARADA TUTAN HARÇTIR

iftarYaşanan acılar bazı toplumları ayırır, bazı toplumları bütünleştirir. Trakya’nın, Balkanların ve Rumeli’nin acılarla dolu tarihi de geçen zaman içinde hem bizleri hem toplumumuzu bir araya getiren ortak taban olmuştur. Bizler, vatan toprağı kaybetmenin acısını bilenlerin evlatları ve torunlarıyız! Bizim harcımız bu milleti bir arada tutan harçtır. Bu harçta, farklılıkları reddetmeyen ama milli birlikten de taviz vermeyenlerin; manevi değerlere sıkı sıkıya sahip çıkarken, dinin siyaset malzemesi yapılmasına karşı çıkanların; Atasının emanetini korumak için her şeyini feda etmeye hazır olanların mayası vardır.

 

TÜRK MİLLETİ EŞSİZ BİR MİLLETTİR

Türk milleti, bir büyük dünya savaşının ardından; etnik, dinsel ve mezhepsel ayrım yapmadan, milletçe tüm yokluklara rağmen imanıyla, cesaretiyle, adanmışlığıyla ve vatan aşkıyla dünyaya kafa tutan, eşine az rastlanır bir millettir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri de işte bu temellerin üzerinde yükselmektedir. Bu semalarda ezanların yankılanmasını sağlayan, memleketi kim bilir hangi milletlerin postalı altında ezilmekten, bu şerefli milleti kim bilir kimlerin esiri olmaktan kurtaran, Cumhuriyeti kuran, memlekete demokrasiyi getiren, bu iftarlar yapmamıza imkan veren, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bugün hakkın rahmetine kavuşan Cumhuriyetimizin kurucu önderlerine, bu millet için bu vatan için canını veren şehitlerimize, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Mübarek ramazan ayının hepimize hayırlı olmasını temenni ediyor yaklaşan Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı kutluyorum.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com