Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler TBMM Konuşmaları“UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR EKONOMİMİZİ DIŞ MÜDAHALEYE AÇIK HALE GETİRDİ”

“UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR EKONOMİMİZİ DIŞ MÜDAHALEYE AÇIK HALE GETİRDİ”

 

TBMM – Hükümetin ekonomide yaşanan sıkıntıları sürekli dış güçlerin ekonomik saldırılarına bağladığını ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomideki sorunun temelinde bugüne kadar uygulanan yanlış politikalarla Türk ekonomisinin sıcak paraya bağımlı hale getirilmesinin yattığına dikkat çekti.  

 

Hükümetin yap-işlet-devretlerde, kamu-özel iş birliği projelerinin gelirlerinde, Hazine’nin onlara verdiği garantilerde dolar kullanmasının dolara bağımlılığı artırdığını belirten Öztrak, “Bu kadar dolarize olan bir ekonomi, sıcak paraya bu kadar mahkûm hâle gelen bir ekonomi, dışarıdan bu kadar çok paraya ihtiyacı olan ekonomi dışarıdan gelebilecek her türlü etkiye ve müdahaleye açık hâle gelir” değerlendirmesinde bulundu.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı; Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu bütçe, kesin hesap ve Sayıştay raporları ve ayrıca gelir bütçesi, 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2016 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı maddelerinin görüşmelerine devam etti.

Komisyonda söz alan CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, ekonomide son yaşanan gelişmelerle ilgili önemli uyarılarda bulundu. CHP’li Öztrak, özetle şunları söyledi:

 

EKONOMİ HARARET YAPTI

Ekonomiyi bir arabaya benzetirsek arabanın gazı bütçe harcamaları, harareti enflasyon, benzini de cari açıktır, dış borçlanmadır. Türkiye ekonomisinde referandumda evet oylarını artırmak için sene başında gaza basıldı. Ekonomiyi canlandırmak için bütçe açıkları olağanüstü artırıldı. Büyüme de bununla beraber hızlandı. Yetmedi, Kredi Garanti Fonu gibi birtakım finansal düzenlemeler yapıldı. Ama araba hararet yapmaya başladı, bugün enflasyon rekor kırdı, yüzde 12. Yine, cari açık hızla büyüyor, dış borçlanma ihtiyacı hızla artıyor. Dolayısıyla bu büyümenin sürdürülebilir olmadığı açıkça ortada.

 

NE HÜKÜMETİN NE TCMB’NİN GÜVENİLİRLİĞİ KALDI

“Saray danışmanlarının açıklamalarının ekonomiyle ilgili bakanların açıklamalarından ve TCMB tedbirlerinden daha belirleyici hale geldiğine dikkat çene Öztrak, “Dolayısıyla ne Hükûmetin ne Merkez Bankası’nın bir güvenilirliği kalmış. Tamamen sarayın sözüne güvenilen, saraydan yapılan açıklamalara güvenilen garip bir şekilde işleyen bir ekonomiyle karşı karşıyayız” diye konuştu.”

 

YANLIŞ POLİTİKALAR EKONOMİMİZİ DIŞ MÜDAHALEYE AÇIK HALE GETİRDİ

Son dönemde, ekonomide gözlenen bozulmanın dışarıdan gelen birtakım etkilere bağlanmaya çalışıldığına dikkat çeken Öztrak, sürekli dış kaynaklı ekonomik tetikçilerden ve ekonomik darbelerden bahsedilmesinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peki, Türk ekonomisi dışarıdan gelebilecek etkilere karşı bu kadar açık? 2009 yılında bu ekonomiyi ciddi şekilde sıcak paraya mahkûm ettik, döviz geliri elde etmeyen şirketlere dövizle borçlanma imkânını vererek başladık. Bugün dolarizasyondan şikâyet ediliyor, ekonomide her şeyi dolara bağladık. Yap-işlet-devret, kamu-özel iş birliği projelerinin gelirleri, hazinenin onlara verdiği garantiler, yine, ihalelerde dolar kullanımı hepsi bu dönemde gözüktü. Şimdi, dolarizasyondan şikâyet ediyoruz. Bakın, bu kadar dolarize olan bir ekonomi, sıcak paraya bu kadar mahkûm hâle gelen bir ekonomi, dışarıdan bu kadar çok paraya ihtiyacı olan ekonomi dışarıdan gelebilecek her türlü etkiye ve müdahaleye açık hâle gelir.

 

BU KADAR MALİ AFFIN SEBEBİ NE?

Ekonomide yapılan hataları tespit edip çözüm bulmak yerine dış kaynaklı saldırı söylemiyle devam etmenin ekonomide tedbir almaya yardımcı olmayacağının altını çizen Öztrak, revize edilen büyüme rakamlarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçen sene GSYH revize edildi. TÜİK bunu revize ederken de ‘Başta Gelir İdaresinin verileri olmak üzere artık resmî verileri kullanıyorum, ona göre revize ediyorum’ dedi. Bir de baktık, özellikle 2009-2016 arasında yüzde 3,6 olan büyüme hızı yüzde 5,2’ye çıktı. Yani, ekonomide yapılan bütün analizler havada kaldı ama bu arada uygulamalar var. Siz, 2009 ile 2016 arasında 6 tane vergi affı çıkardınız. Ekonomi bu kadar iyiyse bu afları çıkarma ihtiyacını neden duydunuz?”

 

VERİLEN GARANTİLERLE BORÇLAR DEVLETİN YAVAŞ YAVAŞ ÜZERİNE GEÇİYOR 

“Borçlarımız hızla artıyor. Evet, devletin borçları azalıyor ama reel kesimin ve vatandaşın borçları hızla artıyor. Biz bunu söylediğimizde verdiğiniz cevap hep şu oldu: ‘Paradigmalar değişti. Bunlar özel kesimin borcu. Dolayısıyla etkilemez, vatandaşın üzerine de yük olmaz.’ Bugün ne oldu? Bütün bu borçlara karşı garanti vermeye başladınız. Kredi Garanti Fonu, borçlanma için Hazine’nin vermiş olduğu bir garantidir. Yani özel kesimin borçlarına devlet olarak kefil olduk, ödemezse bankalara devlet olarak biz ödeyeceğiz. Diğer taraftan, aynı şey EXIMBANK kredileri için söz konusu, yine, yap-işlet-devret modeli için de söz konusu. Bakın, ben o zaman uyarmış, ‘Bu borçların hepsi bir gecede devletin olur’ demiştim. Şimdi yavaş yavaş bu borçların hepsi devletin olmaya başlıyor.”

 

Yorum yaz

Bu Gerçekçilik Değil, İflasın İkrarı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “OVP’nin hedefleri ise daha mürekkebi kurumadan riske girmiş görünüyor. Neresinden bakarsanız bakın tulumbada su bitti. Kazanın...
Devamını oku

Babanızın Sarayında, Onun Kurduğu Vakıflarda Keyif Sürürken Siz Ne Kadar İdealistsiniz?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Yüzbinlerce öğretmen atanmamış, özel okullarda insanlık dışı ücretlerle çalıştırılıyor. Atanabilen öğretmen yoksulluk sınırı altındaki maaşıyla ayın...
Devamını oku

CHP Ekonomi Masası Yeniden Yola Çıkıyor

CHP Ekonomi Masası; yeni dönemde çalışmalarına başlıyor. Geçtiğimiz dönem yoğun bir çalışmayla 44 il ziyaret eden ve 40 bin kilometreden...
Devamını oku

KKM’den Çıkış Parça İşlerle Değil, Bütüncül Bir Strateji ve Programla Olmalı

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin “Hazine’ye tek kuruş yük getirmeyecek” diyerek pazarladığı Kur Korumalı Mevduatın “elde avuçta ne varsa yiyip bitiren...
Devamını oku

Seçimlerden Sonra Yaşadıklarımız, Sağlam Durmazsak Yaşayacaklarımızın Fragmanı

CHP Sözcüsü Öztrak, Hükümetin Mayıs seçimlerinden önce tüm tuşlara bastığını, yerel seçimlerden önce de artık elde kalan ne varsa sonuna...
Devamını oku

Ekonomi Yönetimi ‘Akıl Dışı’ Politikalara Usul Usul Geri Dönüyor

CHP Sözcüsü Öztrak, ekonomi yönetiminin gerekli tedbirleri almak yerine Hazine ve Maliye Bakanı’nın “Akıl dışı” olmakla eleştirdiği politikalara usul usul...
Devamını oku

Birbirlerini Övüyorlar, Milleti Enflasyonla Dövüyorlar

CHP Sözcüsü Öztrak, bugün açıklanan Temmuz ayına ait rekor enflasyon verilerinin Hükümetin ideolojik tercihlerinin bir sonucu olduğunu belirterek, “Güven veren...
Devamını oku

KKM Tıkırtısı Hızlanan Saatli Bomba Gibi

CHP Sözcüsü Öztrak, Kur Korumalı Mevduatın (KKM) büyüklüğünün 3 trilyon lirayı aştığına dikkat çekerek, “KKM, ekonomide giderek büyüyen ve tıkırtısı...
Devamını oku

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için sağ tarafta yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com