Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Soru ÖnergeleriYARGIYA MÜDAHALE EDİLEN ÜLKEYE YATIRIM GELİR Mİ?

YARGIYA MÜDAHALE EDİLEN ÜLKEYE YATIRIM GELİR Mİ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, kamuoyuna yansıyan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın da kabul ettiği yargıya müdahale iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yaptığı bazı açıklamalarda, sermaye girişinin devam etmesi için kurallı piyasa ekonomisinin önemine vurgu yaptığını hatırlatarak, “Bu iddialar Türkiye’ye yönelik yatırım kararlarını nasıl etkiler?” diye sordu.

Hükümetin başı Erdoğan’ın SPK’nın Doğan grubu aleyhine açtığı bir davada, yargıya müdahale etmesini TBMM’ye taşıyan Öztrak, Başbakan Yardımcısı Babacan’a şu soruları yöneltti:

“Size bağlı olan SPK’nın talebi üzerine, bu davayla ilgili olarak Hükümetin başı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin üzerinden yargıya müdahale etmeye çalıştınız mı? Hükümetin başının reddetmediği ve ‘doğal bulduğu’ bu görüşme yapılırken onun yanında mıydınız? Bir ülkede idarenin, beğenmediği yargı kararlarına müdahale etmesi Hükümetinizin başının iddia ettiği gibi ‘doğal’ mıdır? Yaptığınız çeşitli açıklamalarda ‘Türkiye’nin dışarıdan sürekli sermaye girişine ihtiyacı olduğunu’ ve bu sermayenin gelmesi için ‘Türkiye’nin kurallı bir piyasa ekonomisi ve gerçek anlamda bir hukuk devleti olduğunu mutlaka ortaya koyması gerektiğini’ ifade ettiniz. Hükümetin yargıya açık müdahalesini ortaya koyan bu iddialar Türkiye’ye yönelik yatırım kararlarını nasıl etkiler?”

SORU ÖNERGESİNİN TAM METNİ İÇİN: Soru Önergesi_Sn Babacan_SPK telefon_06032014

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com