Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Güncel Haberler Soru ÖnergeleriYEREL BASIN ADETA CEZALANDIRILIYOR

YEREL BASIN ADETA CEZALANDIRILIYOR

ANKARA – Yerel basının can suyu olan resmi ilanların fiyatlarındaki yıllık güncellemeyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı gecikti. İlan fiyatlarının artmaması, kağıt, kalıp, boya gibi dövizle alınan malzemeleri kullanan ve dövizdeki artışla bunalan yerel basını iyice köşeye sıkıştırdı.

CHP’li Öztrak, “Yerel gazetelerin aylık zorunlu giderlerini karşılamasında önemli rol oynayan resmi ilan tarifesindeki artış geciktirilerek yerel basın bir anlamda cezalandırılmış oluyor” değerlendirmesinde bulundu.   

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesiyle özellikle, yerel basın için can suyu olan resmi ilanlara ilişkin yeni fiyat tarifelerinin belirlenmemesini TBMM gündemine taşıdı.

 

DOLAR ARTTI, İLAN FİYATLARI ARTMADI

Özellikle yerel gazeteler için hayati öneme sahip resmi ilanlara ilişkin fiyat tarifesinin her yıl Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun tavsiyesiyle, Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğini hatırlatan Öztrak, her yıl ilk aylarda Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu fiyat güncellemesinin bu yıl geciktiğine dikkat çekti. Dövizle alınan kağıt, kalıp, film, boya gibi zorunlu malzemelerin maliyetinde dolardaki yüzde 21’lik artış yüzünden ciddi yükseliş yaşandığını ifade eden CHP’li Öztrak, buna rağmen resmi ilan fiyatlarının güncellenmemesinin yerel gazeteleri zor duruma düşürdüğünü ifade etti.

 

GEÇEN YILIN FİYATLARI DEVAM EDİYOR

Öztrak’ın soru önergesinde yer alan bilgilere göre resmi ilan ücretlerinde tirajı 50 binin altındaki gazeteler için halen geçen yıl belirlenen 10,40 TL’lik sütun/santim birim fiyatı uygulanıyor. 2016 yılının Kasım ayı sonunda Basın İlan Kurumu Genel Kurulu 12 TL’lik birim fiyat önerisini kabul ederek Bakanlar Kurulu’na gönderdi. Fakat bu konudaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanmadığı için hala geçen yılın fiyatı uygulanıyor.

 

YEREL BASIN ADETA CEZALANDIRILIYOR

Yerel gazetelerin aylık zorunlu giderlerini karşılamasında önemli rol oynayan resmi ilanların tarifesinde artış geciktirilerek yerel basın bir anlamda cezalandırılmış oluyor. Bakanlar Kurulu Kararı, Mayıs ayında yayımlansa bile yürürlüğe girişi takip eden ayın başı (1 Haziran 2016 tarihi itibariyle) olacak. Kararın Haziran ayına kalması durumunda ise yeni fiyatların uygulanması Temmuz ayına kadar uzayacak.

 

YENİ TARİFE NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

CHP’li Öztrak, önergesinde Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“Resmi ilan fiyat tarifesinde güncellemenin gecikmesinin sebebi nedir? Basın İlan Kurumu’nun kabul ettiği 12,00 TL’lik birim fiyatla ilgili olarak Kurum ile Hükümetiniz arasında bir anlaşmazlık söz konusu mudur? Döviz kurlarındaki artış nedeniyle artan maliyetler karşısında özellikle yerel basının desteklenmesi konusunda bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Bu yıla ait resmi ilan fiyat tarifesinin Resmi Gazete’de ne zaman yayımlanması planlanmaktadır?”

Soru Önergesinin Tam Metni: Yerel Basın Soru Önergesi_24052017

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com