Main menu
Second Menu
Faik ÖztrakAnasayfa Basın Açıklamaları Güncel HaberlerYETERSİZ FAİZ İNDİRİMİNİN NEDENİ “MÜŞTEREK SORUMSUZLUK”

YETERSİZ FAİZ İNDİRİMİNİN NEDENİ “MÜŞTEREK SORUMSUZLUK”

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı ve Hükümetin faizi şantaj malzemesi olarak kullanması ile Merkez Bankası’nın acemiliklerinin faizin yeterince indirilememesine neden olduğunu belirtti. Öztrak, “Bunun bedeli ülkede yatırım iştahının daha da kaybolması, çift hanelere yerleşen işsizliğin daha da artması, milletin borç yükü altında biraz daha bunalmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanının ve AKP’nin ekonomi yönetiminde bir kesimin TCMB üzerindeki siyasi şantaj ve baskılarının, “koşulların çok uygun olduğu bir dönemde, faizlerde anlamlı bir indirim yapma fırsatının kaçırılmasına neden olduğunu” ifade etti. Öztrak, açıklamasında şunları belirtti:

-MÜŞTEREK SORUMSUZLUK

Cumhurbaşkanının baskıları, bir kısmı Cumhurbaşkanına sessiz kalan bir kısmı da Cumhurbaşkanının yanında saf tutan ekonomi yönetimi ile TCMB’nin acemiliklerinden kaynaklanan müşterek sorumsuzluk, bugün faiz indiriminin sınırlı kalmasına neden olmuştur. Bu beceriksizlikler neticesinde, ekonomide belirsizlik ve risk primi artmış, son bir ayda TL dolar karşısında yüzde 5’in üzerinde değer yitirmiştir. Aynı dönemde gösterge tahvilin faizi 1,5 puana yakın artarak yüzde 8,34’e gelmiştir.

-KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARTTILAR

Yaşananlar, faizin emir-komutayla indirilmesi gayretinin bir maliyeti olduğunu bir kez daha göstermiştir. Cumhurbaşkanı ve Hükümet, faizi siyaset malzemesi yaparak adeta “Kaş yapayım derken göz çıkarmış”, buna bir de Merkez Bankası’nın acemilikleri eklenince, sonuç, koşulların çok uygun olduğu bir dönemde, faizin yeterince indirilememesi olmuştur.

-BU HATALARIN BEDELİ VAR

Önümüzdeki dönem, bundan iki ay öncesine göre faizleri indirmek açısından daha riskli bir dönemdir. Nitekim, beklentilerin üzerinde gelen Ocak ayı enflasyonu, TL’deki değer kaybına bağlı olarak enflasyon dinamiklerinin bozulması, petrol fiyatlarının dipten dönerek yeniden artış eğilimine girmesi, Merkez Bankası’nın hareket alanını iki ay öncesine göre sınırlamaktadır. Uygun bir ortamda, faizin yeterince inememesinin bedeli, ülkede yatırım iştahının daha da kaybolması, çift hanelere yerleşen işsizliğin daha da artması, milletin borç yükü altında biraz daha bunalmasıdır.

-MİLLET HESABINI SORAR

Milletimizin önünde bu beceriksiz iktidardan kurtulmak için önemli bir fırsat vardır. 7 Haziran’da milletimiz, AKP iktidarına atacağı bir tokatla, bu beceriksiz kadrolardan kurtulma imkanına sahiptir.

Yorum yaz

Son Haberler

...
17 May 2018
17 May 2018
17 May 2018

 Son yorumlar

 İletişim

Bize her türlü görüş ve önerilerinizi bildirmek için aşağıda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
CHP Genel Merkezi: Anadolu Bulvarı No: 12 06520
Söğütözü / ANKARA
Telefon: +90 (312) 207 40 00
Telefon 2: +90 (312) 420 59 48-49
Faks: +90 (312) 207 40 14
E-Posta: info@faikoztrak.com